Katoden er ikke det, der bliver svejset, rullet eller trukket. Indkøbsteams, der kun ser LME 3-måneders kobbernummer -14.550 dollars pr. tonden 10. oktober op255,50 USD (+1.79%) på dagenog+2.04 % på ugen- savner det lag, der rent faktisk flytter deres faktura. Det pågældende lag erfremstillingspræmie: omkostningerne ved at omdanne klasse A katode til valsetråd, samleskinne, rør, plade, strimmel, plade eller folie. På tværs af alle syv almindelige C11000-produktformer blev denne præmie udvidet mellem 3. og 4. kvartal af 2026, menikke ensartet. Folie og samleskinne udvidet med 21–22 %. Pladen blev udvidet med 17%. Konsekvensen for købere i 4. kvartal er, at LME-linjeposten ikke længere er den eneste ting, der skal forhandles - konverteringspræmien er nu det andet bevægelige mål på tilbuddet.
Hvorfor fabrikationspræmien betyder noget nu
Gennem de første tre kvartaler af 2026 var kobberhistorien næsten udelukkende en LME-historie. LME 3-måneders gennemsnittet for 2026 kører på nogenlunde14.370 dollars pr. ton- om41 % overgennemsnittet for hele-2025. For indkøbsteams med en fast LME-plus-præmiekontrakt var LME-linjen den flygtige, og fabrikationspræmien var den stabile.
Den opdeling er ikke længere ren. Tre tryk er også begyndt at flytte konverteringslinjen:
Energiomkostninger.De europæiske elektricitets- og naturgaskontrakter, der er fornyet i 4. kvartal 2026, løber 10-15 % over 4. kvartal 2025. Nordamerikanske møller med net-købekraft oplevede lignende stigninger. Asiatiske møller med vandkraftudsættelse er mere isolerede, men betaler stadig mere for anode og naturgas.
Scrap recovery økonomi.Højere LME-priser har strammet gulvet under nr. 1 og nr. 2 kobberskrot. Møller, der regner med intern skrottilbageføring for at subsidiere primært materiale, skal nu mærke-for at-markedsføre dette skrot til LME-relaterede priser, hvilket komprimerer spredningen og presser primære-noterede konverteringspræmier højere.
Møllekapacitetsfordeling.Q4 er sæsonens højdepunkt for efterspørgsel efter transformere, samleskinne og magnetledninger. Møller i disse segmenter kører med forlængede leveringstider og prioriterer højere-specialiteter og tolerancer med højere margin, hvilket hæver overskriftskonverteringspræmien selv for standardprodukter.
Nettoresultatet:fremstillingspræmiefor den gennemsnitlige C11000 produktform udvidet medomkring $150-$800 pr. tonmellem Q3 og Q4 2026. Diagrammet nedenfor kvantificerer skiftformen for form.
Oktober 2026 Øjebliksbillede af markedet
| Indikator | Værdi (10. oktober 2026) | Hvad det betyder for C11000 |
|---|---|---|
| LME 3-måneders kobber | $14.550 / ton | +255,50 USD (+1.79%) på dagen; +2.04 % på ugen |
| LME kontanter vs 3-måneders | +$10-14/ton | Mild tilbagevenden; prompt katoden stadig tæt |
| 2026 LME YTD gennemsnit | ~$14.370/ton | +41% versus 2025 hel-årsgennemsnit |
| 2025 LME hel-årsgennemsnit | $10.180 / ton | Referencebaseline for år-til-sammenligning |
| Yangshan kobber premium | ~$120/ton | Ud for septembertoppen på $124; Den fysiske efterspørgsel i Asien er stadig fast |
| LME lagerbeholdninger | ~242.975 tons | Udtrækning efter-ferie; tight ex-Asien |
| COMEX kobberaktier | ~700.000 tons | Ned fra septembertoppen på 762.000 tons |
| US Section 232 kobber-frist | Soft no (30. september 2026) | Ingen told pålagt; anmeldelse forbliver åben |
| Chilensk kobber-guldmine | Første-angreb nogensinde siden 7. okt | Koncentrer forsyningsrisikoen; raffineret effekt inden for 2-4 uger |
Takeaway: LME-linjen er oppe og stram, men denregional præmieer stabil og denfremstillingspræmieer det, der nu udvider sig. Kombinationen betyder, at C11000-fakturaer i Q4 bliver drevet af alle tre lag samtidigt, ikke kun overskriften LME-nummer.
C11000 Tilsvarende karaktermodul
C11000 er kobberkvaliteten for arbejdshest elektrolytisk hård pitch (ETP), specificeret som99,90% Cu minimummed ilt kontrolleret i 0,02-0,04 % hårdt--område. Der henvises til den samme kemi under flere nationale standarder. For indkøbshold, der modtager tegninger, der specificerer én betegnelse og skal hente fra møller, der er certificeret til en anden, kortlægger nedenstående tabel ækvivalenterne.
| Udpegningssystem | Karakterkode | Andre almindelige navne | Nøglenoter |
|---|---|---|---|
| UNS (USA) | C11000 | Elektrolytisk Tough Pitch (ETP) | ASTM B152, B187, B49, B280 basiskvalitet |
| DA (Europa) | CW004A | Cu-ETP | EN 1652, EN 12163, EN 12449 |
| GB/T (Kina) | T2 | - | GB/T 5231, GB/T 1527/1530/2040 |
| JIS (Japan) | C1100 | - | JIS H3100, H3200, H3300 |
| DIN (Tyskland) | 2.0065 | E-Cu58 | DIN 1787 / EN 13601 |
| BS (UK) | C101 | - | BS EN 1652 |
| ISO | Cu-ETP | - | ISO 1336 |
Angiv til applikationer med loddet eller hydrogen-atmosfæreC12200 (DHP) instead; residual oxygen in C11000 can cause hydrogen embrittlement at the joint. For applications requiring higher electrical conductivity (>101 % IACS) eller iltfrihed, specificerC10200 (OFHC)ellerC10100 (OFE).
Fabrication Premium Ladder efter produktformular - Q3 vs Q4 2026
Fremstillingspræmien er den mest omsættelige linje på en C11000-faktura. Det er også det mest variable. Diagrammet nedenfor viser det typiske Q3-midt-punkt og det vejledende Q4-midt-punkt for syv almindelige produktformer, sorteret efter premium-størrelse (højest øverst).

C11000 fabrikationspræmie efter produktform: Q3 (aug-sep. 2026) typisk midt-punkt vs. Q4 (okt 2026) vejledende midt-punkt. Præmier i USD pr. ton over LME Cu kontanter eller 3-måneders afregning. Den højre-kolonne viser udvidelsesprocenten for 3. til 4. kvartal. Folie og samleskinne udvidede sig hurtigst; plade udvidet langsomst.
| Produktform | Q3 typisk præmie (USD/t over LME Cu) | Q4 vejledende præmie (USD/t over LME Cu) | Q3→Q4 udvidelse |
|---|---|---|---|
| Folie (rullet, < 0,1 mm) | $3,800 | $4,600 | +21% |
| Rør (trukket, VVS/ACR) | $2,700 | $3,200 | +19% |
| Strip (præcision, < 3 mm) | $1,600 | $1,900 | +19% |
| Ark (kold-valset, > 3 mm) | $1,400 | $1,650 | +18% |
| Plade (tung, > 6 mm) | $1,200 | $1,400 | +17% |
| Samleskinne (rektangulær, rullet) | $900 | $1,100 | +22% |
| Valsetråd (8 mm, kontinuerlig støbt) | $700 | $850 | +21% |
Mønsteret er informativt. De to former med den største procentvise udvidelse -samleskinne (+22%)ogfolie (+21%)- er i hver sin ende af kompleksitetsspektret. Samleskinne er en simpel form, men stigningen i efterspørgsel efter transformatorer og-datacentre har strammet valseværkets-kapacitet. Folie er den mest komplekse form og den mest-energikrævende at producere. Begge udvidede sig hurtigere end gennemsnittet.
Rør og strimmeludvidet med 19 pct. Efterspørgslen efter rør er drevet af VVS-eftermontering, ACR (air-konditionering og køling) udbygninger og varme-pumpeovergangen. Strip-efterspørgslen bliver drevet af EV-batteristik, transformerviklinger og præcisionselektronik.
Plade og pladeudvidet mindst (17-18%). Disse former er det højeste-volumen, og de møller, der producerer dem, har den mest stabile kapacitet. Det er også de formularer, hvor LME-linjen er den største andel af den endelige faktura, så LME-flytningen gør mere af arbejdet med overskriftsprisen.
For enC11000 valsetråd køber, betyder overskriftsnummeret mere end konverteringspræmien. For enC11000 folie køber, kan konverteringspræmien være en fjerdedel af fakturaen.
Form-by-Form Q4 Procurement Notes
Valsetråd (8 mm, kontinuerlig støbt)
Den enkleste form til at gøre - til en enkelt varm-rullende gennemgang fra en kontinuerlig-kastbar - og formularen med den laveste konverteringspræmie. Udvidelsen i 4. kvartal var primært drevet afskrot-backfeed-økonomi: Højere LME-priser har hævet gulvet under nr. 1 kobberskrot, komprimeret møllens interne margen og presset den primære-noterede konverteringspræmie højere. Gennemløbstider for standard 8 mm stang er nu6-8 ugerfor Q1 2027 leveringspladser.
Samleskinne (rektangulær, rullet)
Samleskinne er geometrisk enkel, men logistisk tæt. Q4 udvidelsen var drevet afefterspørgsel efter transformatorer og data-der har trukket valseværkets-kapacitet fremad. Tin-belagt samleskinne bærer en ekstra$200–$400/tover bar. Sølv-belagt tilføjer endnu en$1,500–$2,500/t. Hvis din tegning specificerer plettering, lås pletteringspræmien separat fra kobberpræmien.
Plade (tung, > 6 mm)
Plade er den form, der er mest udsat forjordbus, koblingsudstyr og stor transformerslut-markeder. Q4-efterspørgslen er fast, men ikke så stram som strimmel- og rørsegmenterne. Pladekøbere har den største gearing til at forhandle konverteringspræmien ned i 4. kvartal, fordi LME-linjen er den største andel af fakturaen, og værkerne er villige til at diskontere konverteringen for at vinde volumen.
Ark (kold-valset, > 3 mm)
Plader er en arbejdshestform, der bruges til tagdækning, beklædning, skinnebeklædning og generel fremstilling. Q4-udvidelsen er moderat. Købere bør være opmærksomme påtemperaturspecifikation: en tegning, der specificerer H02 (halv-hård) versus H04 (fuld-hård) versus O60 (blød udglødet) ændrer konverteringsomkostningerne med5–15%. Hvis din applikation tillader det, giver møllen fleksibilitet til at vælge den billigste rute, der opfylder kravene, hvis din applikation tillader det, at specificere efter hårdhedsområde frem for navn.
Strip (præcision, < 3 mm)
Strip er arkformen med den højeste-præcision og den, der er mest udsat forEV-batteri, transformervikling og elektronikefterspørgsel. Q4-udvidelsen var drevet af kapacitetsbegrænsninger på præcisionskolde-valseværkerne. Tolerance og overflade-krav har betydning: ±0,02 mm tolerance med spejlfinish kan tilføje endnu en15–25%til konverteringspræmien.
Rør (trukket, VVS/ACR)
Efterspørgslen efter rør i 4. kvartal er drevet afVVS-eftermonteringscyklus, ACR-udbygning (air-konditionering og køling) og varme-pumpeovergangen. Træk rør kræver flere kolde-trækgange og mellemudglødning, hvorfor konverteringspræmien er midt på stigen. Ledningstider for trukket rør er nu10-14 ugertil standardstørrelser;14-20 ugerfor ikke--standard- eller-højtryks ACR-specifikationer.
Folie (rullet, < 0,1 mm)
Folie er den mest komplekse form og den med den største absolutte konverteringspræmie. Q4-udvidelsen var drevet afenergiomkostninger(folierulning er blandt de mest energiintensive-kobberprocesser) og vedEV-batteri, lithium-ionstrømaftager og elektronikafskærmningefterspørgsel. Folie er også den form, der er mest udsat forskrottab: Kantbeklædning fra valseprocessen returnerer til smelteværket, og det skrot skal mærkes-til-marked til LME-relaterede priser, hvilket hæver overskriftskonverteringspræmien.
Q4 Indkøbsstrategi efter form
For C11000-købere, der administrerer Q4-forbrug på tværs af flere produktformer, skiller fem taktiske punkter sig ud:
Forhandle konverteringspræmien separat fra LME-klausulen.Et enkelt LME+præmienummer er praktisk, men skjuler konverteringspræmien. Bed om de to tal opdelt, og benchmark konverteringspræmien i forhold til de formularspecifikke intervaller i denne artikel.
Lås Q1 2027-lydstyrken nu på de stramme formularer.Ledetider for folie, rør og samleskinne forlænges. AQ1 2027 leveringsplads bestilt i oktober sikrer produktionskalenderpositionen.
Angiv temperament efter hårdhedsområde, ikke efter navn.H02 vs H04 vs O60 ændrer konverteringsomkostningerne med 5-15 %. En tegning, der tillader "halv-hård, 60–75 HV" giver møllen den billigste rute, der overholder kravene.
Spørg om skrot backfeed økonomi.En mølle, der kører højt internt skrot, indvinder en margin, som køberen ikke kan se på fakturaen. Hvis møllens skrotprocent er høj, kan der være plads til at forhandle ombygningspræmien ned.
Adskil plettering og tolerance fra kobberpræmien.Tin-belægning, forsølvning-og snævre-tolerancespecifikationer kan hver tilføje 10-25 % til konverteringspræmien. Forhandle dem som separate linjeposter, så kobber-og-fremstillingsdelen af fakturaen forbliver synlig.
FAQ
Spørgsmål: Er fabrikationspræmien den samme som den regionale præmie?
A: Nej. Den regionale præmie dækker fragt, forsikring, finansiering og importafgift for at få katode fra et lager til en producent. Fremstillingspræmien er omkostningerne ved at konvertere katoden til den færdige C11000-produktform. Tilsammen udgør de "mølleleveret"-komponenten af en C11000-faktura; LME-linjen er den tredje komponent.
Q: Hvorfor er fremstillingspræmien så forskellig mellem valsetråd og folie?
A: Udbyttetab, energiintensitet og antallet af procestrin. Valsetråd er et enkelt-varmvalset-passage produkt med ~98 % udbytte. Folie er et multi-koldvalset-produkt med energiintensive-mellemudglødninger og kant-skrot ved hver stand. Udbyttet og energiforskellen viser sig direkte i konverteringspræmien.
Sp.: Vil fabrikationspræmien blive ved med at udvide sig til Q1 2027?
A: Det afhænger af energiomkostningerne og LME-niveauet. Hvis LME Cu forbliver over $14.000/t, og energikontrakterne holder tæt på det nuværende niveau, vil konverteringspræmien sandsynligvis stige med yderligere 5-10 % i Q1 2027. Hvis LME korrigerer til $13.000-$13.500/t, vil konverteringspræmierne sandsynligvis holde sig uændrede.
Spørgsmål: Skal jeg låse en 6-måneders eller 12-måneders fastpriskontrakt nu?
A: En fast-priskontrakt låser LME-referencen og konverteringspræmien sammen. I det nuværende miljø er opsiden beskyttelse mod yderligere LME-stigninger. Ulempen er at gå glip af muligheden, hvis LME retter. Standardtilgangen er en flydende -LME-kontrakt med en fast konverteringspræmie -, som fanger LME-bevægelsen i begge retninger, mens den låser den linje, du faktisk kan forhandle.
C11000 produktudvalg
Vi leverer C11000 elektrolytisk hårdhændet kobber på tværs af alle større produktformer. Standardproduktionsområder er vist nedenfor; ikke-standardstørrelser, temperamenter og overfladefinisher er tilgængelige efter anmodning.
| Produktform | Størrelsesområde | Temperering / afslutning | Standarder |
|---|---|---|---|
| C11000 valsetråd | 8 mm gennemgående støbt | Som-tegnet | ASTM B49; EN 1977; GB/T 3952 |
| C11000 samleskinne | Tykkelse 3–20 mm, bredde 20–200 mm | H02 (halv-hård); tin-belagt, sølv-belagt valgfrit | ASTM B187; EN 13601; GB/T 5585 |
| C11000 ark og plade | Tykkelse 0,5–50 mm, bredde op til 1.500 mm | O60 / H02 / H04 | ASTM B152; EN 1652; GB/T 2040 |
| C11000 strimmel | Tykkelse 0,1–3,0 mm, bredde op til 600 mm | O60 / H02 / H04; præcisionstolerancer tilgængelige | ASTM B152; EN 1652; JIS H3100 |
| C11000 rør (trukket) | OD 4–100 mm, væg 0,5–5,0 mm | O60 (udglødet); H58 til ACR | ASTM B88, B280; EN 1057; GB/T 18033 |
| C11000 folie | Tykkelse 0,01–0,1 mm | O60 (blødt udglødet) | ASTM B370; EN 1652 |
Alle formularer leveres med fulde mølletestcertifikater og kan efter anmodning leveres med tredjepartsinspektion, dimensionsrapporter og overflade-certificering.
Anmod om et C11000 tilbud
Send os din produktformular, specifikation, mængde og leveringsvindue. Vi returnerer et formelt vejledende tilbud inden for 48 timer med LME-referencen, den regionale præmie og fremstillingspræmien opdelt som separate linjeposter. Tilsvarende kvaliteter (CW004A, T2, C1100, 2.0065, C101) leveret under samme kvalitetssystem.







